PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=177053}

Na Zachód

Into the West
8,1 695
ocen
8,1 10 1 695
Na Zachód
powrót do forum serialu Na Zachód

into the west 10/10 

ocenił(a) serial na 10

Ogladalem mnostwo filmow o tematyce indianskiej ale ten serial jest najlepszym filmem, niemal dokumentem o eksterminacji indian amerykanskich. Jestem pod ogromnym wrazeniem dokladnosci, rzetelnosci faktow. Te 6 odcinkow oglada sie niemal jak sage rodzinna ale z niesamowitymi emocjami na tle historycznym. Mozna tez powiedziec ze jest to historia pewnego amuletu. Bardzo ciekawie tworcy przedstawili caly zarys historyczny. Musze przyznac, ze korzystalem pozniej z wikipedii, gdzie znalazlem drzewo geneologiczne rodziny Wheelerow, aby nie zgubic watku. Swietnie, naprawde swietnie poprowadzona narracja, bardzo umiejetnie fikcje polaczona z faktami, a co najwazniejsze w serialu przedstawiono niemal wszystkich najwazniejszych wodzow indianskich i wydarzenia historyczne tamtych czasow. Film niezwykle dramatyczny, niemal wyciskal lzy. W dziecinstwie sledzilem historie Lakota, bawilem sie z innymi w kowbojow i indian, gdzie CzerwonaChmura, SiedzacyByk czy WielkaStopa byli moimi idolami. Jak wspomnialem, widzialem wiele filmow przedstawiajacych te postacie jak rowniez bitwe nad LittleBigHorn czy opisane w filmie masakry indian. Przyznam ze po raz pierwszy dowiedzialem sie o szkkole Carlise i asymilacji dzieci indianskich (troche to przypomina szkoly dla dzieci podczas zaborow) oraz o roli prasy w tych wydarzeniach. Jest w tym serialu cala seria wielu waznych wydarzen historycznych ktore warto znac. Wielkie uznanie dla Spielberga, ze zdobyl sie na odwage pokazania tej niechlubnej historii Stanow Zjednoczonych. Ten film wywoluje pewne kontrowersje w Stanach, ale tutaj przynajmniej nikt nie moze zarzucic klamstwa historyczne. Ktos wczesniej napisal w komentarzu, ze indianie pokazani zostali w sposob brutalny. Uwazam, ze w filmie wlasnie nie pokazano ich brutalnosci - to jest moim zdaniem maly minus. Wiadome bylo ze indianie byli rownie okrutni jak biali. Ale coz, niech ten film bedzie zasluzonych holdem dla czerwonoskorych.

ocenił(a) serial na 10
dabram17

Witam. Mam zamiar obejrzeć sobie ten serial, ale martwi mnie jedna rzecz. Przeglądając obsadę nigdzie nie widzę wymienionego Szalonego Konia. Pamiętasz może czy jego postać występuje w tym serialu? Znasz może również jakieś interesujące seriale o podobnej tematyce (tj. Indianie, Dziki Zachód itp)?

ocenił(a) serial na 10
Maestro_filmaniak

niestety nie pamietam czy byl tam Szalony Kon. Jesli chodzi o serial z podobna tematyka to Hell on Wheels and Deadwood. Nie sa to serial o indianach ale o dzikim zachodzie z indianami w tle. Oba polecam bo warto, zwlaszcza Deadwood jest calkiem realistyczny

ocenił(a) serial na 10
dabram17

Dziękuje za odpowiedź, rzeczywiście oba seriale wyglądają na bardzo interesujące. Pozdrawiam:)

Maestro_filmaniak

Pewnie już się dopatrzyłeś, jestem na 4 odcinku, w którym pojawia się Szalony Koń :) Bardzo prawdziwie ukazane losy Rdzennych Amerykanów. Czytałam kilka książek i wiele faktów zostało pokazanych w tym serialu, czego brakowało mi w innych produkcjach. P.S. Jakie filmy, seriale ukazujące eksterminację, zwyczaje itp. Indian moglibyście polecić?

ocenił(a) serial na 10
Itomahawk

Najlepsze wg mnie to:
- "Tańczący z Wilkami" (numer 1 w moim rankingu)
- "Mały Wielki Człowiek" (polecam również powieść)
- 'Pochowaj me serce nad Wounded Knee" (na podstawie książki Dee Browna o tym samym tytule)
- "Człowiek Zwany Koniem"
- "Jesień Cheyennów'
- "Ostatni Mohikanin"
- "Znaki dymne" (film o "współczesnych" Indianach, ale naprawdę warto obejrzeć).

Niestety, niewiele jest naprawdę dobrych filmów o Indianach, ale te wymienione tutaj powinny Ci przypaść do gustu. Lepiej sprawa wygląda jeśli chodzi o literaturę "indiańską" ale o tym pewnie wiesz
Pozdrawiam.

Maestro_filmaniak

Dziękuję za odpowiedź. Zabieram się od dłuższego czasu za "Znaki dymne".
Ze swojej strony mogę polecić 3 tytuły, które ostatnio oglądałam (2 pierwsze to filmy dokumentalne):
"Reel Injun" polski tytuł "Indianie na ekranie"
"Dobry dzień na śmierć"
"Księżyc Lakotów"

Pozdrawiam

Itomahawk

Znaki dymne są genialne!
Polecam jeszcze Dance me outside - fajny filmo współczesnych Indianach, z humorem i tajemnicą.
Big Eden,o miłości indianina i białego kolesia:) całkiem niezły i bardzo ciepły.

Itomahawk

"Son of the Morning Star", miniserial z 1991 jest nie do przebicia.

dabram17

Kochana, bardzo naiwny ten serial. Niestety nie rozlicza białych z ich grzechów.Nawet na IMDB indiańska obsada była wymieniona daleko w tyle za "białą".

ocenił(a) serial na 10
waleczny_kurczak_III

nie ma co sie dziwic, kazdy wie ze Amerykanie sa odpowiedzialni za eksterminacje indian ale jest to temat tabu, dlatego kazdy amerykanski serial ktory w jakims stopniu pokazuje choc odrobine faktow z tej niechlubnej historii cieszy moje oko.
Spedzilem mnostwo czasu w Stanach i w rozmowach z Amerykanami bardzo trudno wyciagnac choc odrobine usprawiedliwienia z tej bolesnej historii. Coz, podobna historia z Austrialia...

dabram17

ou, w takim razie zwracam honor.
Polecam książkę Leki na Miłość, o współczesnych Indianach, określiłabym ją jako hmmm magiczna?

ocenił(a) serial na 10
waleczny_kurczak_III

super, dzieki

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones